Stolemowe Szlaki Nordic Walking w Gminie Lipusz

Start:
Wyzwolenia 4B, 83-424 Lipusz, Poland

Przez:
Bohaterów 23, 83-424 Lipusz, Poland

Do:
Wyzwolenia 4B, 83-424 Lipusz, Poland

Opis:

Lipusz to kaszubska gmina z bogatą, ponad 600 letnią historią. Położona jest nad rzeką Wdą wśród lasów i jezior na Pojezierzu Kaszubskim. W Lipuszu znajduje się zabytkowy kościół p.w. Michała Archanioła z cennymi feretronami, figurą św. Franciszka oraz gotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonaną z brązu. Nieopodal znajduje się noegotycki kościół, w którym funkcjonuje Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu. Kolejnym cennym zabytkiem jest liczący ponad 100 lat młyn wodny.

Żółty szlak liczy 9 kilometrów. Zaczyna się przy Grminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu. Wiedzie ona za przejazd kolejowy w okolice jeziorka, a także miejsca pamięci ofiar hitleryzmu. Zaraz za miejscem postoju z zadaszeniem, znajduje się Nowe Karpno. Na trasie jest wzniesienie, z którego rozpościera się wspaniały widok, między innymi na jezioro Karpno. Znaki prowadzą nas przez leśny szlak obok strumyka, a następnie do miejsca pamięci i z powrotem do GOKSiR-u.

Czerwony szlak liczy ponad 12 kilometrów. Trasa wiedzie przez Borowiec, następnie przejazd kolejowy i w stronę Lipusza. Do miejsca pamięci dojdziemy tak samo jak poprzednią trasą, a dalej dochodzimy do leśnego zakrętu na Papiernię. Za niedużym zalewem i krzyżem droga prowadzi przez ulicę Lubiszewo. Dzieki dotarciu na pagórki, można podziwiać piękny widok na jezioro Lubiszewskie. Trasa wiedzie przez Borowiec, następnie przejazd kolejowy i zmierza w stronę Lipusza. Jest to miejsce gdzie droga łączy się ze szlakiem zielonym. Szlak kończy się przy GOKSiR w Lipuszu.

 

Zielony szlak liczy 9 kilometrów i swój początek ma przy GOKSiR-u. Na trasie za piekarnią "Chleb z Lipusza" znajduje się wiadukt i skręt na Konitop. Częściowo trasa ta przebiega po ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Lipusz.

 

 

 

Stolemowe Szlaki Nordic Walking w Gminie Lipusz

Długość trasy: 9,4 km

Przebieg trasy: Lipusz, 

Oznakowanie trasy: kolor zółty

Czas przejścia: ok. 1 h 40 min

 

Pobierz trasę:

https://www.traseo.pl/trasa/stolemowe-szlaki-nordic-walking-lipusz-trasa-zolta

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: