Piesza ścieżka przyrodniczo - edukacyjna wokół jeziora Rzuno w Dziemianach

Start:
Sobótki 3, 83-425 Dziemiany, Poland

Przez:
3 Maja 5-6, 83-425 Dziemiany, Poland

Do:
Sobótki 3, 83-425 Dziemiany, Poland

Opis:

Piesza ścieżka przyrodniczo - edukacyjna wokół jeziora Rzuno w Dziemianach to ścieżka, która biegnie wokół malowniczego jeziora Rzuno w gminie Dziemiany na południu Kaszub, w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Przemierzając ten szlak można poznać wiele zagadnień dotyczących tematyki roślinności wodnej, funkcji lasu, poznać ptaki, ryby, ssaki, drzewa i grzyby tam występujące, a także dowiedzieć się jakie formy ochrony przyrody ustanowiono na terenie Parku Krajobrazowego i jak wygląda geologia i ukształtowanie terenu w okolicach miejscowości Dziemiany. Szlak liczy dziesięć przystanków edukacyjnych i przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny nad jeziorem Rzuno.

Przystanek 1- rośliny wód pływających. Na tym przystanku podróżni dowiedzą się ciekawych informacji na temat roślin wód tutejszego jeziora.

Przystanek 2- funkcje lasu. Podczas tej części edukacyjnej szlaku uczestnicy dowiedzą się o najważniejszych funkcjach lasu.

Przystanek 3- typy jezior. Jezioro Rzuno i wieś Dziemiany położone są na terenie bezodpływowym. Występują tutaj zwłaszcza  jeziora głębokie i wydłużone jeziora rynnowe.

Przystanek 4- jak rośnie las. Lasy, które rosną samoczynnie i za pomocą człowieka, zanim staną się ogromnymi drzewami muszą przejść długotrwały proces.

Przystanek 5- drzewa. Każdy powinien wiedzieć, że drzewa są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu przyrodniczego, wystąpują w licznych gatunkach i środowiskach naturalnych.

Przystanek 6- grzyby. To dobry przystanek informacyjny dla każdego grzybiarza jakie gatunki grzybów występują w lasach.

Przystanek 7- ryby. Tablica poinformuje jakie gatunki ryb występują w jeziorach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Przystanek 8- przyroda nieożywiona. Tutaj uczestnicy wycieczki dowiedzą się o ciekawym ukształtowaniu okolic Dziemian.

Przystanek 9- formy ochrony przyrody. Zawarte informacje na tym przystanku dotyczą wybranych form ochrony przyrody.

Przystanek 10- mrowisko. Ciekawostki na temat dużych mrowisk, które można napotkać w lasach, pozwolą przyjrzeć się tym małym, ale jakże ważnym owadom.

Piesza ścieżka przyrodniczo - edukacyjna wokół jeziora Rzuno w Dziemianach to ścieżka, która pozwoli na odkrycie niezwykłych form przyrody, ale również na zdobycie ciekawej wiedzy na temat okolicznego terenu.

 

Długość trasy: 3 km

Przebieg trasy: wokół Jeziora Rzuno

Oznakowanie trasy:  żółte  znaki na drzewach i drogowskazach.

 

Zobacz na Mapie: 

http://wdzydzkipark.pl/files/site-wpk/userfiles/pliki/rzuno.jpg

 

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: