Trasa rowerowa - w południowej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Start:
Dąbrowska 1, 83-441 Wiele, Poland

Przez:
Borsk 15, 83-441 Borsk, Poland

Do:
Hieronima Derdowskiego 33, 83-441 Wiele, Poland

Opis:

 

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze lasy w okolicach Wiela oraz południowej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Trasa w większości wiedzie drogami gruntowymi oraz leśnymi duktami w niewielkim stopniu także drogami asfaltowymi.

Wycieczka rozpoczyna się w Wielu, skąd trasa prowadzi do Karsina. Na tym odcinku napotyka się czarny szlak rowerowy. W Karsinie warto zajrzeć do Regionalnej Izby Pamiątek. Następnie trasa skręca w kierunku wsi Cisewie. Przekraczając mostek na rzece Wdzie dotrzeć należy do osady Bąk i odbić w lewo kontynuując wycieczkę między rzeką a jej kanałem. Chwilę później przekroczyć należy most na Kanale Wdy, a po odbiciu w lewo, udać się trzeba drogą gruntową do Borska.

W Borsku po pokonaniu mostku nad Wdą, skręcić należy w polną drogę, zmierzając do miejscowości Górki, a następnie przez Kliczkowy trasa prowadzi do Przytarni. Dalej należy podążyć drogą gruntową, wzdłuż szlaku rowerowego. Docierając do punktu widokowego z drewnianą platformą, zlokalizowanego nad krawędzią zbocza, rozpozciera się z niego panorama na wody kompleksu Jezior Wdzydzkich.

Z punktu widokowego należy odbić w głąb lasów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w kierunku osady Joniny Wielkie. Po drodze napotyka się małe oczka wodne i torfowiska- rezerwat przyrody o nazwie "Motowęże". Po dotarciu do drogi pożarowej, skręca się w lewo i dociera do ostatniego punktu trasy- miejscowości Wiele.

Na zakończenie warto odwiedzić piękną kalwarię, której kapliczki rozsiane są na licznych wzniesieniach. Można też odpocząć na zagospodarowanym terenie brzegu Jeziora Wielewskiego i zwiedzić odnowiony kościół na planie greckiego krzyża.

 

Długość trasy: 36 km

Przebieg trasy: Wiele, Karsin, Cisewie, Bąk, Borsk, Górki, Kliczkowy, Przytarnia, Wiele

Czas przejazdu: 3,5 godz.

 

POBIERZ OPIS TRASY

 

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Podstawą tej trasy są współrzędne, dzięki którym użytkownicy są w stanie odszukać skrytkę. Skarby to najczęściej ukryte w terenie pojemniki, w których znajduje się dziennik znalezień- logbook oraz różnego rodzaju gadżety na wymianę. 

Na terenie Powiatu Kościerskiego na Kaszubach zostało wyznaczonych 7 rowerowych tras wycieczkowych wraz ze śladami GPS, ukazujących atrakcje i walory przyrodnicze na trasach, wokół których powstało 40 skrzynek geocachingowych. Na stronie opencaching.pl każdy z uczestników trasy może się zarejestrować i podzielić się swoimi doświadczeniami na trasie.

 

 

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: