Trasa rowerowa - w kręgu polaszkowskiego krajobrazu

Start:
DW214 25, 83-430 Stara Kiszewa, Poland

Przez:
Garczyn 52, 83-420 Garczyn, Poland

Do:
Kościerska 26B, 83-430 Stara Kiszewa, Poland

Opis:

 

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze tereny, leżące na południowy wschód od Kościerzyny i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na trasie na uwagę załugują odrestaurowane posiadłości, a także ich ruiny. 

Wycieczka rozpoczyna się w Starej Kiszewie, przy ul. Kościerskiej. Trasa ukierunkowana jest do osady Wilcze Błota, gdzie znajduje się odrestaurowana stara kuźnia folwarczna. Kierując się na Nowe Polaszki napotykamy XIX-wieczny kościół. Dalej podążając na północ drogą gruntową do osady Chrztowo napotykamy jezioro Hutowe. Za wsią droga zbliża się do brzegu jeziora Polaszkowskiego i Długiego. Wjeżdżając do wsi Stare Polaszki warto zobaczyć XVIII wieczny dwór szlachty polskiej oraz barokowy kściół św. Mikołaja z 1754 r. Kontynuując wycieczkę, przekroczyć należy kamienny most na Kacince i udać się w kierunku wsi Garczyn, położonej nad objętym rezerwatem przyrody Jeziorem Dużym. Niezwykle ciekawym obiektem w tej miejscowości jest ceglany kościół, w którym znajduje się XV wieczna gotycka figura Madonny. Nieco dalej w budynku starej szkoły mieści się Izba Pamięci Ziemi Garczyńskiej. Na uwagę zasługuje również Farma Strusi Afrykańskich, znajdującej się w miejscowości.

 

Z Garczyna kierując się leśnym duktem do wsi Czerniki, a następnie drogą gruntową do osady Pałubin, gdzie zwiedzić można Zamek  Kiszewski. Ostatnim punktem wycieczki jest Stara Kiszewa, gdzie docierając do celu drogą gruntową wzdłuż rzeki Wierzycy, kończy się trasa.

 

Długość trasy: 31 km

Przebieg trasy: Stara Kiszewa, Wilcze Błota, Nowe Polaszki, Stare Polaszki, Garczyn, Czerniki, Pałubin, Stara Kiszewa

Czas przejazdu: 4 godz.

 

POBIERZ OPIS TRASY

 

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Podstawą tej trasy są współrzędne, dzięki którym użytkownicy są w stanie odszukać skrytkę. Skarby to najczęściej ukryte w terenie pojemniki, w których znajduje się dziennik znalezień- logbook oraz różnego rodzaju gadżety na wymianę. 

Na terenie Powiatu Kościerskiego na Kaszubach zostało wyznaczonych 7 rowerowych tras wycieczkowych wraz ze śladami GPS, ukazujących atrakcje i walory przyrodnicze na trasach, wokół których powstało 40 skrzynek geocachingowych. Na stronie opencaching.pl każdy z uczestników trasy może się zarejestrować i podzielić się swoimi doświadczeniami na trasie. 

 

 

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: