Trasa rowerowa - między Wierzycą a Wetcisą

Start:
Będomin 17, 83-422 Będomin, Poland

Przez:
Szatarpy 29, 83-404 Szatarpy, Poland

Do:
Będomin 17, 83-422 Będomin, Poland

Opis:

 

Trasa wycieczki prowadzi przez malownicze tereny na południu Kaszub w obrębie gminy Nowa Karczma, która znajduje się na wschód do Kościerzyny. W większości wiedze drogami gruntowymi oraz w niewielkim stopniu przez drogi asfaltowe. Wśród pagórkowatych terenów napotyka się podczas trasy wiele ciekawych jezior oraz pomników przyrody. Wycieczkę rozpoczyna się w Będominie, gdzie położone jest Muzeum Hymnu Narodowego. W tym historycznym dworku urodził się twórca "Mazurka Dąbrowskiego"- Józef Wybicki. Prócz ekspozycji historycznej warto zobaczyć także pięknie urządzony tutejszy park z ponad 400-letnim dębem. Z Będomina należy udać się na północ w kierunku wsi Rekownica, na horyzoncie której wyłania się wieża urokliwego kościółka z czerwonej cegły. Szeroka droga zmienia się w wąski szutrowy dukt prowadzący do Grabowa Kościerskiego. Tutaj warto zobaczyć siedemnastowieczny barokowy kościół. Trasa wiedzie kródkim odcinkiem prez drogę asfaltową następnie zjeżdża na polną drogę w kierunku Piotrowa. Droga stopniowo zaczyna się piąć ku Zamkowej Górze, z której rozpościerają się widoki na Wzgórza Szymbarskie

 

Po dotarciu do Piotrowa, należy odbić w lewo, po czym podąża się przez Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Wietcisy. Co kilka kilometrów napotyka się na małe osady jak Szumleś Królewski czy Szumleś Szlachecki. Trzymając się drogi głównej dociera się do wsi Szatarpy, gdzie znajduje się pomnik pilota płk. Franciszka Hynka. Stąd kierujemy się w kierunku Skrzydłówka. Za Lubieszynem trasa zatacza pętlę i zmierza z powrotem do punktu końcowego- Będomin.

 

Długość trasy: 41 km

Przebieg trasy: Będomin, Rekownica, Grabowo Kościerskie, Piotrowo, Szumleś Królewski, Szatarpy, Skrzydłowo, Lubieszyn, Liniewko Kościerskie, Nowy Barkoczyn, Będomin

Czas przejazdu: 4 godz.

 

POBIERZ OPIS TRASY

 

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Podstawą tej trasy są współrzędne, dzięki którym użytkownicy są w stanie odszukać skrytkę. Skarby to najczęściej ukryte w terenie pojemniki, w których znajduje się dziennik znalezień- logbook oraz różnego rodzaju gadżety na wymianę. 

Na terenie Powiatu Kościerskiego na Kaszubach zostało wyznaczonych 7 rowerowych tras wycieczkowych wraz ze śladami GPS, ukazujących atrakcje i walory przyrodnicze na trasach, wokół których powstało 40 skrzynek geocachingowych. Na stronie opencaching.pl każdy z uczestników trasy może się zarejestrować i podzielić swoimi doświadczeniami na trasie.

 

 

Opinie użytkowników

Brak komentarzy

Mapa: